PROCES TWORZENIA WAŻNIEJSZY NIŻ EFEKT
Zamysłem powstania naszej pracowni było tak naprawdę stworzenie miejsca dla ludzi, którzy szukają „innego świata”, potrzebują się zatrzymać i ukołysać swoje niepokoje, którzy potrzebują „zawiesić się na chwilę w istnieniu”. Z drugiej zaś strony, doskonale wiemy, że dobrze jest mieć poczucie sprawczości, zrobić w końcu coś namacalnego, co ma „ręce i nogi”. Tworząc swoje dzieła, sami doświadczamy dziwnego ukojenia, oderwania myśli i spokoju
Podczas warsztatów ceramicznych w naszej pracowni poznasz i udoskonalisz swoje możliwości pracy twórczej w glinie; rozwiniesz kreatywność; poznasz metody i techniki lepienia oraz zdobienia ceramiki użytkowej i dekoracyjnej; zaspokoisz potrzebę sprawczości; nauczysz się akceptacji dla niedoskonałości; spędzisz czas w miłym towarzystwie; finalnie odprężysz się, znajdziesz spokój i ukołysasz myśli.
Nie musisz się o nic martwić, zapewniamy odzież ochronną oraz wszystkie niezbędne narzędzia do pracy
w glinie.
INFORMACJE
Zajęcia warsztatowe w naszej pracowni odbywają się:
-
we wtorki i czwartki w godz. od 17.00 do 20.00.
-
w niedziele od 12.00 do 15.00 i od 16.00 do 19.00.
Zajęcia indywidualne na kole garncarskim prowadzimy w soboty i piątki w godzinach 14-18.
Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku polskim.
Grupa warsztatowa nie przekracza 8 osób. Podczas warsztatu:
-
uzyskasz podstawowe informacje na temat procesu powstawania ceramiki;
-
poznasz wybrane techniki i metody pracy w glinie, w tym: wałeczki, plastry, odcisk w formie, lepienie z ręki;
-
nauczysz się zdobienia ceramiki dekoracyjnej i użytkowej za pomocą wybranych technik i metod, w tym: szkliwienie, malowanie angobami oraz farbami podszkliwnymi, tlenkowanie, monotypia, sgraffito;
-
spędzisz czas w miłym towarzystwie.
Gwarantujemy niezbędne materiały do pracy
w glinie, odzież ochronną oraz wypały.
Jeśli chcesz wypalimy Twoją pracę na kamionkę (tak aby można było ją myć w zmywarce).
NIE ŚWIADCZYMY USŁUG WYPAŁU KOMERCYJNEGO!
Zapraszamy grupy zorganizowanie (min. 4 osoby) na zajęcia indywidualne także w innym dogodnym terminie.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE 3H
240zł
3 godziny zajęć ręcznego modelowania gliny lub zdobienia ceramiki w grupie. W ofercie do dyspozycji niezbędne materiały do wykonania wybranej formy, glina, szkliwa oraz możliwość wypału i zabrania stworzonej przez siebie pracy do domu.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE 2H
160zł
2 godziny zajęć ręcznego modelowania gliny lub zdobienia ceramiki w grupie. W ofercie do dyspozycji niezbędne materiały do wykonania wybranej formy, glina, szkliwa oraz możliwość wypału i zabrania stworzonej przez siebie pracy do domu.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE 1H
80zł
1 godzina zajęć ręcznego modelowania gliny lub zdobienia ceramiki w grupie. W ofercie do dyspozycji niezbędne materiały do wykonania wybranej formy, glina, szkliwa oraz możliwość wypału i zabrania stworzonej przez siebie pracy do domu.
UWAGA!!! Ze względu na część teoretyczną, na pierwsze zajęcia w naszej pracowni przyjmujemy na min. 2 godziny.
PAKIET MIESIĘCZNY
850 zł
Pakiet 4 spotkań po 3 godziny ręcznego modelowania lub zdobienia gliny w grupie. W ofercie do dyspozycji niezbędne materiały do wykonania wybranej formy, glina, szkliwa oraz możliwość wypału i zabrania stworzonej przez siebie pracy do domu. Voucher ważny przez 4 miesiące od momentu zakupu.
INDYWIDUALNE WARSZTATY NA KOLE GARNCARSKIM
120zł/osoba
1 godzinny warsztat indywidualnej pracy na kole garncarskim pod okiem instruktora. W ofercie do dyspozycji niezbędne materiały do ćwiczeń nad wykonaniem formy, narzędzia oraz odzież ochronna. W warsztacie mogą uczestniczyć jednocześnie 2 osoby.
VOUCHER PODARUNKOWY
Szukasz oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby?
Podaruj jej porcję niezapomnianych wrażeń podczas tworzenia nietuzinkowych form z gliny w naszej pracowni.
Sprezentuj VOUCHER PODARUNKOWY komuś lub sobie
i skorzystaj z oferty kreatywnego spędzania czasu.
Zapytaj nas o więcej szczegółów lub sięgnij po informacje
do naszego sklepu.
TROCHĘ TEORII
LEPIENIE
Pierwszy i najważniejszy etap pracy z gliną. To czas na bliższe poznanie i zaprzyjaźnienie. Na tym etapie zgłębiamy tajniki jak zachowuje się glina w naszych rękach. Przez doświadczenie zdobywamy wiedzę jak pracować palcami, czego unikać i co sprzyja budowie konkretnych form. Szybko też dowiadujemy się o terapeutycznym i relaksującym działaniu pracy z gliną.
SUSZENIE
Kolejny etap. Nierównomierny i czasem kłopotliwy. Suszenie zależne jest od grubości ścian wykonanej przez nas formy. Czasem wystarczy, że praca schnie 2/3 dni, a czasem nawet 2 tygodnie - jeśli jest bardzo duża i ma grube ścianki. Schnięcie gliny nie może być gwałtowne. Często celowo spowalniamy ten proces kryjąc naczynie pod folią, by glina schła równomierniej. Ma to szczególne znaczenie podczas suszenia form z plastrów, na których zależy nam by pozostały proste.
Należy pamiętać, że praca podczas suszenia delikatnie się kurczy. Tu, jeśli poszczególne elementy formy zmniejszają się nierównomiernie ( np. brzegi lub doklejone detale schną szybciej) może nastąpić pękanie gliny. Dlatego każdy ulepiony przedmiot podczas suszenia doglądamy codziennie, patrząc czy nic złego się z nim nie dzieje. Forma kurczy się wówczas w zależności od rodzaju użytej gliny ok. 10-15%.
WYPAŁ NA BISKWIT
Wysuszone formy czeka wypał. Podczas tego procesu odparowują z gliny resztki wilgoci, a sama forma wraz z wzrostem temperatury zaczyna robić się porowata i przypominać kruche ciasteczko (skąd nazwa). Wypał na biskwit odbywa się w niższej temperaturze niż wypał końcowy. W naszej pracowni nastawiamy piec na 850 stopni, a sam wypał trwa około 10 godzin. Jednak razem z wystudzeniem ceramicznego pieca, cały proces trwa prawie 2 doby. Warto przy tym pamiętać, że czym więcej rzeczy znajduje się w piecu, tym dłużej trzyma on temperaturę.Nasz piec często wypchany jest po brzegi.
SZKLIWIENIE
To najbardziej zaskakujący etap. Jeśli ktoś ze szkliwieniem spotyka się pierwszy raz, jest bardzo zaskoczony faktem, że szkliwa wyglądają zupełnie inaczej niż po wypale końcowym. Szkliwo zielone przy nakładaniu potrafi mieć żółty odcień, a świnkowo-różowe ostatecznie przybierają barwę ciemnozieloną.Po nałożeniu szkliwa, wysuszeniu go, prace ponownie umieszczamy w piecu. Tym razem temperatura jest wyższa i dobiera się ją w zależności od wymagań przyszłej formy. Aby wypalić naczynie, która ma być w pełni użytkowe, potrzebujemy ustawić piec na 1250 stopni i oczekiwać kolejne 2 doby.Po tym wypale miseczka zazwyczaj jest gotowa. Podsumowując do wykonania pełnego produktu potrzebujemy przynajmniej dwóch jednogodzinnych warsztatów. Ta praca z pewnością nie jednego nauczy pokory.
ZAPISY
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zapisy na warsztaty tylko po wcześniejszym zgłoszeniu.
Obowiązuje bezzwrotny zadatek 60zł/os. na konto:
Huta Ceramiki 09 1050 1432 1000 0097 3347 0927
z informacją o ustalonym terminie warsztatu oraz imieniem i nazwiskiem Uczestnika.
W celu skutecznej rezerwacji miejsca na warsztat w naszej pracowni należy niezwłocznie po ustaleniu terminu zajęć nadesłać potwierdzenie przelewu bankowego. Na płatność zadatku oczekujemy 12h od momentu rezerwacji.
Istnieje możliwość jednokrotnej zmiany terminu rezerwacji z przesunięciem zadatku najpóźniej na 24h przed rozpoczęciem zajęć.